EMS trening są to impulsy elektryczne. Wykorzystuje się je, aby pobudzić mięśnie do skurczu, z jednoczesnym pobudzeniem wszystkich włókien nerwowych. Stosowane są w fizjoterapii, kosmetologii, medycynie estetycznej, czy w treningach sportowych. Mogą być wykonywane za pomocą urządzeń stacjonarnych, kompaktowych, bezprzewodowych, albo specjalnych systemów mających postać kombinezonów. Wykorzystywany prąd ma niskie napięcie, a przewodzące go elektrody umieszczone są na skórze. Skurcze mięśni spowodowane są przez zwiększenie natężenia prądu w czasie trwania zabiegu. Dzięki temu bez nadmiernego wysiłku wzmacnia się układ nerwowy, a ból i zmęczenie się redukują.
https://emswear.pl/jak-przygotowac-sie-do-treningu-ems/
Na czym polega trening EMS?
Polega na zastosowaniu generatora impulsów elektrycznych w celu poprawy kondycji mięśni. Elektrostymulację mięśni można wykonywać na kilka sposobów, np. ćwicząc na siłowni lub podczas innej formy treningu, w trakcie, gdy odpoczywamy lub wykonujemy codzienne obowiązki. Najefektywniejszą metodą jest aktywne wykorzystanie konkretnej grupy mięśni, z jednoczesną stymulacją przy pomocy prądu. Tego rodzaju trening można wykonywać używając specjalnego kombinezonu, wykonanego z konkretnego materiału, z wbudowanym systemem elektrod używanych podczas stymulacji. 30 minut treningu odpowiada średnio 4 godzinom ćwiczenia na siłowni.
Jakie korzyści związane z nim korzyści
Można go stosować w wielu grupach wiekowych. Stosując go w fizjoterapii, możemy takim treningiem zadziałać z korzyścią dla pacjentów z zanikami mięśniowymi, które zostały spowodowane przez długotrwałe unieruchomienie lub przez choroby takie jak rdzeniowy zanik mięśni, czy dziecięce porażenie mózgowe. Z efektów tego rodzaju stymulacji można również skorzystać w kosmetologii i odnowie biologicznej. W ten sposób możemy zredukować ilość tkanki tłuszczowej, uelastycznić i ujędrnić skórę, czy też zredukować cellulit. Stymulacja, w której wykorzystujemy różnego rodzaju urządzenia, korzystnie wpływa na poprawę parametrów dotyczących siły mięśni oraz kontroli motorycznej. Ponadto warto korzystać z treningu EMS, ponieważ regeneracja po wysiłku następuje szybciej.
Przeciwwskazania do treningu EMS.
Jak w każdym rodzaju zabiegu, wyróżniamy konkretne przeciwwskazania do jego wykonania. Zaliczamy do nich:
- gorączkę,
- nowotwór,
- infekcje wirusowe i bakteryjne,
- ciążę,
- obecność implantów i rozruszników serca,
- wrażliwość na reakcje zachodzące pod wpływem przepływu prądu,
- choroby serca,
- zakrzepicę,
- choroby metaboliczne,
- niektóre choroby psychiczne.
Częstym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia takiego zabiegu jest padaczka. U pacjenta cierpiącego na to schorzenie nie należy stosować bodźcowania prądem w okolicy głowy i szyi. Pozostałe obszary ciała mogą być poddawane takiemu zabiegowi tylko za zgodą lekarza.
Efekty po treningu EMS
Do pozytywnych efektów EMS możemy zaliczyć zmniejszenie tkanki tłuszczowej, co wpływa pozytywnie na poprawę kondycji i zmniejsza ryzyko otyłości i chorób z nią związanych. Kształtowanie wytrzymałości mięśni i ich stabilizacji pozwala na poprawę parametrów siłowych i wydolnościowych. Taki rodzaj treningu przyczynia się również do zmniejszenia dolegliwości bólowych narządu ruchu. Trening wpływa pozytywnie na wygląd skóry, która jest ujędrniona i elastyczna.