Wpływ treningu EMS u osób starszych

Kamil Kasprowicz

3 stycznia 2023

Trening EMS

 Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Erlangen

Trening z EMS to nowa metoda wykorzystywana wśód sportowców oraz młodych osób. Coraz większą sympatię zauważamy wśród osób starszych.

Dla osób w podeszłym wieku, niezwykle istotne, aby wprowadzić aktywność fizyczną do codziennej rutyny . Jednak procent osób starszych które regularnie ćwiczą jest dramatycznie niski. Nie tylko ma to wpływ na ich jakość życia, ale również na swoją codzienn niezależność. Nowe badania z Zakładu Fizyki Medycznej na Uniwersytecie w Erlangen-Nuremberg „Frankonian Sarcopenic Bad Study” pokazuje, że trening EMS i odpowiednia zawartość białka w diecie może stanowić remedium.

 

Co to jest sarkopenia?

Sarkopenia to zjawisko niezamierzonej utraty masy mięśniowej, która postępuje wraz z wiekiem. Związane z tym również jest rosnące niebezpieczeństwo upadku i związane z nimi obrażenia. Osoby cierpiące na sarkopenię szczególnie w połączeniu z otyłością, mają wiele ograniczeń funkcjonalnych. Dlatego też trening EMS byłby dla nich niezwykle korzystny.

https://emswear.pl/1446-2/

 

„Franconian Sarcopenic Bad Obesity”

Prof. Dr. Wolfgang Kemmler z Uniwersytetu w Erlangen, wraz ze swoim zespołem naukowców, zbadał, czy trening EMS w leczeniu osób starszych lub ortopedycznie ograniczonych będzie dobrym rozwiązaniem. Wszakże ta forma treningu jest bardzo przyjazna dla wszystkich i w tym dla seniorów. Ponadto zbadano wpływ dodatkowej zawartości białka w diecie.

W ramach badań było 100 mężczyzn powyżej 70 lat , którzy w „Sarcopenic Obesity” ćwiczyli 14 tygodni. Badanych podzielono na trzy różne grupy:

  1. Grupa: 1 trening EMS w tygodniu oraz dodatkowe spożycie białka (około 50 g / d)
  2. Grupa: brak treningu EMS, tylko dodatkowe spożycie białka
  3. Grupa (grupa kontrolna): brak treningu EMS, brak dodatkowego spożycia białka

 

Wynik: Pozytywne efekty dla masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej

Grupa 1 uzyskała pozytywne efekty po 14 tygodniach – zwiększyła się masa mięśniowa oraz zmniejszyła się tkanka tłuszczowa. Stwierdzono również pozytywny wpływ treningu na szybkość chodu i siłę ramion. Grupa 2 w porównaniu z grupą kontrolną uzyskały korzystne efekty, lecz nie tak efektywne  jak w przypadku grupy ćwiczącej. Ponadto nie stwierdzono wpływu na szybkość poruszania się i siłę ramion.

 

Wnioski:

Starsze osoby nie trenujące w systemie EMS, a spożywające dodatkową zawartość białka mogą doprowadzić do utraty tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej. Trening EMS w połączeniu z białkiem jest optymalną i obiecującą drogą terapeutyczną, szczególnie dla seniorów, których aktywność fizyczna jest minimalna.